NAUJIENOS

Dubingiuose įvyko tradicinė teisėjų sporto ir poilsio šventė: teisėjai sunkiai dirba, bet aktyviai ilsisi

2007-06-27

Ilgąjį Joninių savaitgalį Dubingiuose įvyko jau tradicine tapusi Lietuvos Respublikos teisėjų asociacijos (LRTA) organizuojama teisėjų sporto ir poilsio šventė.

Šventėje dalyvavo apie 300 teisėjų ir jų šeimos narių iš visos Lietuvos
Susirinkusius Lietuvos teisėjų asociacijos narius ir jų šeimas sveikino Lietuvos apeliacinio teismo pirmininkas ir teisėjų asociacijos pirmininkas Vytas Milius, Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Vytautas Greičius, Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas Virgilijus Valančius, teisingumo viceministrė Eglė Radušytė, Juodkalnijos teisėjų delegacijos atstovas.
Pagrindinės sporto varžybos šventės metu vyko lauko krepšinio aikštelėje. Čia netikėtumų nebuvo. Teisėjų asociacijos pereinamąją taurę ir šiais metais laimėjo Kauno apygardos teismų teisėjų komanda, pastiprinta keliais perspektyviais gynėjais iš Vilniaus apygardos teismų. Rungtynės baigėsi penkių taškų skirtumu kauniečių naudai. Antrąją vietą iškovojo Vilniaus apygardos teismų teisėjų ir Lietuvos administracinių teismų atstovų jungtinė komanda, o trečiąją vietą po išties atkaklios kovos užėmė Klaipėdos apygardos teismų teisėjai, tik trimis taškais įveikę Panevėžio apygardos teismų teisėjų komandą. 
Tarptautinėse krepšinio varžybose žaidė Lietuvos ir Latvijos teisėjų komandos. Latvijos komandai nenuilstamai vadovavo Latvijos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas Andris Gulans: jis pats ir kiti keturi atvykę nariai žaidė be keitimų. Lietuviai ši kartą buvo akivaizdžiai pranašesni ir laimėjo rezultatu 61:37.


Lietuvos ir Latvijos krepšinio rungtynių dalyviai

Krepšininkų talentus aikštelėje pademonstravo ir jaunimas nuo 14 iki 17 metų bei mažiausieji krepšininkai. Pirmojoje amžiaus grupėje buvo žaidžiama „rytų-vakarų“ principu, o po labai atkaklios ir gražios kovos pergalę laimėjo Vakarų Lietuvos jaunimo komanda. 
Estafečių (irklavimo, šaudymo pneumatiniais pistoletais ir ėjimo per virves) varžybose dalyvavo Kauno, Vilniaus, Klaipėdos, Panevėžio bei svečių iš Juodkalnijos ir Latvijos komandos. Neabejotini lyderiai ir laimėtojai – Kauno komanda.
Negalima pamiršti ir vykusių vaikų ir suaugusiųjų „kvadrato“ varžybų, šachmatų ir lauko teniso turnyro. Pastarąjį laimėjo Klaipėdos apygardos teismo teisėjas R. Preikšaitis. Šachmatų turnyre nepralenkiamas buvo Švenčionių rajono apylinkės teisėjas Rimvydas Petrauskas.


R.Preikšaitis – lauko teniso taurės laimėtojas

Mažieji šventės dalyviai rungėsi piešimo rungtyje. Net 23 mažieji dalyviai buvo apdovanoti įvairiais prizais.
Antrąją šventės dieną vyko baudų ir tritaškių turnyras. Šventės svečiams juose puikiai sekėsi: aplenkusi visus dalyvius, baudas taikliausiai metė generalinio prokuroro duktė Evelina, o 7 tritaškius iš 10 sumetė Generalinės prokuratūros prokuroras R. Tilindis. 
Lietuvos Respublikos teisėjų asociacija dėkoja visiems dalyviams, organizatoriams, ypatingai – nenuvargstantiems rūpintis sklandžiu renginiu ir beveik visose rungtyse dalyvavusiems teisėjams G. Kaulakiui ir D. Kazlauskienei. 
Taip pat LRTA vadovybė džiaugiasi, kad šventėje rado galimybę dalyvauti ir Juodkalnijos bei Latvijos teisėjų delegacijos bei tikisi, kad kitais metais šventė sulauks dar daugiau dalyvių.

Lietuvos Respublikos teisėjų asociacija

Teisėjų asociacija: teisėjo profesija vis dar nėra patraukli

2007-06-06

Lietuvos Respublikos teisėjų asociacija (LRTA) reiškia susirūpinimą, jog keletą metų aptarinėtos teismų sistemos problemos nėra išsprendžiamos ir naujajame, jau dvejus metus svarstomame, Teismų įstatymo projekte.

Naujai parengtame ir įvairiuose sluoksniuose bei žiniasklaidoje aptartame projekte yra tam tikrų naujovių, pavyzdžiui, numatytas kandidato į teisėjus institutas, teisėjų periodinis veiklos vertinimas, turėtų gerėti bylų nagrinėjimo operatyvumas ir kokybė. Tačiau pabrėžtina, jog tokie patys uždaviniai buvo keliami ir ankstesnėse Teismų įstatymo redakcijose, tačiau vis dar neišanalizuota, kodėl iki šiol veikusios Teismų įstatymo nuostatos nebuvo efektyvios, o teisėjo darbas netapo patrauklesnis.

Nepakeitus esamos situacijos, ypatingai apylinkės teismo teisėjo profesija Lietuvoje ir toliau išliks nepatraukli arba jos patrauklumas ir toliau mažės. Tokiose sąlygose būtų sunku tikėtis aukščiausius kokybės standartus atitinkančio teisingumo.

Tenka pripažinti, jog situacija, kuomet tik aukštesniuose Lietuvos teismuose yra konkurencija į laisvas teisėjų vietas, nėra normali. Šiuo metu apylinkės teismo teisėjo atlyginimas dažnai nesiekia net dviejų Statistikos departamento apskaičiuotų vidutinių darbo užmokesčių valstybės sektoriuje ir tikrai neatitinka atsakingas pareigas einančio teisėjo darbo krūvio, bylų sudėtingumo ir atsakomybės. Dėl šios priežasties į apylinkių teismus neina dirbti jauni mokslininkai bei aukščiausios kvalifikacijos teisininkai.

Praėjo jau šešeri metai nuo Konstitucinio Teismo nutarimo, kuris įpareigojo peržiūrėti teisėjų socialinių garantijų reglamentavimą, tačiau šioje srityje nėra priimta jokių sprendimų: Vyriausybės parengtas teisėjų darbo užmokesčio įstatymas net nepateiktas Seimui, Teismų įstatyme tokių nuostatų taip pat nėra.

Todėl šiandien LRTA kreipėsi į LR Seimą ir tikisi dar kartą atkreipti jo dėmesį į tai, jog turi būti iš esmės peržiūrėtas visas teisėjų atlyginimo teisinis reguliavimas, kuris šiuo metu nesudaro sąlygų  pritraukti į teismus aukščiausią kvalifikaciją turinčių teisininkų. Aukštų profesinių ir etinių reikalavimų nustatymas teisėjams be menkiausios abejonės yra būtinas, tačiau neužtikrinus teisėjų statuso atitinkančių socialinių garantijų, gabiausi teisininkai ir ateityje rinksis teisinį darbą privačiame sektoriuje, o dėl to nukentės teismų darbo kokybė ir bus sudarytos prielaidos lengviau pažeisti teismų ir teisėjų nepriklausomumą.

Lietuvos Respublikos teisėjų asociacija

LR Teisėjų asociacijos valdybos posėdis

2007-06-01
Vilnius

Šių metų birželio 1 d. Vilniuje įvyko LR Teisėjų asociacijos valdybos posėdis. Jame dalyvavo aštuoni valdybos nariai: V. Milius; A. Milinis; B. Kalainis; A. Gailiūnas; A. Vilbikas; T, Šeškauskas; A. Maškevičienė; D. Kazlauskienė.
Valdybos posėdyje buvo aptariami šie klausimai: dėl LR Teisėjų asociacijos organizuojamų renginių, dėl Teismų įstatymo projekto, dėl lėšų papildymo renginiams finansuoti, dėl LR Teisėjų asociacijos nario delegavimo į darbo grupę ir kiti.
Posėdyje dalyvavę valdybos nariai pasidžiaugė, kad įvyko labai puikus teisėjų renginys Šiauliuose ir išreiškė viltį, jog Dubingiuose bus toks pat kokybiškas renginys. Vienas pagrindinių renginio organizatorių A. Milinis referavo, kad dalyvauti renginyje planuoja apie 370 žmonių (teisėjai ir jų šeimos nariai), planuojama žaisti kelerias krepšinio rungtynes. Valdybos nariai sutarė, jog likus savaitei iki renginio reikėtų dalyvaujantiems išplatinti preliminarią renginio programą ir sulaukti pastabų dėl jos. Taip pat buvo aptarta preliminari programa užsieniečiams teisėjams, atvykstantiems į renginį. Valdybos narys A. Milinis pasiūlė LR Teisėjų asociacijos vardu po renginių įteikti padėkas pagrindiniams renginių organizatoriams, kurie nėra asociacijos valdybos nariai. Taip pat posėdžio metu buvo detaliai aptarta renginio Dubingiuose programa ir sutarta ją tikslinti ir iki renginio visiems išplatinti pastaboms. LR Teisėjų asociacijos pirmininkas V. Milius pasisiūlė sudaryti sąrašą ir išsiųsti kvietimus renginio Dubingiuose svečiams. Taip pat buvo aptartas vertimo užsieniečiams klausimas, ieškomas vertėjas.
Valdybos nariai bendru sutarimu patvirtino renginio sąmatą: 16 000 litų.
Taip pat valdybos nariai aptarė šių metų spalio mėnesį organizuojamą renginį Druskininkuose LR Konstitucijos dienos proga. Renginį sutarta organizuoti spalio 26 d. (penktadienį). Valdybos narys V. Milius pasiūlė valdybos nariams apsvarstyti galimą programą ir siųsti A. Miliniui.
Valdybos narys V. Milius informavo valdybos narius, kad LR Seimo teisės ir teisėtvarkos komitetas organizuoja Teismų įstatymo projektu klausymus. Dėl Projekto Seime buvo gauta nemažai įvairių asmenų ir organizacijų pasiūlymų ir pastabų. Artimiausiu metu bus sprendžiamas klausimas dėl teisėjų atlyginimų. Siūlymas, kad po 25 metų teisėjo darbo teisėjas galėtų būti išleidžiamas į pensiją, nesulaukė pritarimo Seime. LRTA pirmininkas V. Milius klausė, ar Valdyba turi pastabų ir pasiūlymų dėl kreipimosi į Seimą. Valdyba kreipimuisi pritarė. Sutarta, jog LRTA savo poziciją dėl teisėjų atlyginimų taip pat pateiks visuomenei ir žiniasklaidai.
Valdybos narys V. Milius valdybos narių klausė, ar valdyba pritartų, jog LRTA padengtų futbolo rungtynių su Baltarusijos teisėjais viršytą sąmatą (apie 900 litų). Valdyba pritarė. 
V. Milius informavo valdybą, kad buvo gautas Teisėjų tarybos prašymas deleguoti LRTA narį į darbo grupę, rengiančią teisėjų atrankos kriterijus. Bendru sutarimu nutarta į darbo grupę deleguoti D. Kazlauskienę.
Valdybos nariai aptarė LR Teisėjų asociacijos filialų steigimą apygardose ir LR Teisėjų asociacijos atstovų apygardose klausimą. Nuspręsta apie tai padiskutuoti renginio Dubingiuose birželio pabaigoje metu. Tokių atstovų arba filialų buvimas palengvintų teisėjų bendravimą su asociacija. Valdybos narys B. Kalainis pasiūlė LR Teisėjų asociacijai įsigyti vėliavą, kitokią simboliką ir naudoti ją renginių metu.
Taip pat buvo diskutuota apie pastaruoju metu dažnas neigiamas publikacijas apie teismus ir teismų sistemą. Sutarta, jog LR Teisėjų asociacija turėtų aktyviau reikšti savo poziciją visuomenei ir žiniasklaidai svarbiausiais teismų sistemos gyvenimo klausimais, stengtis dalyvauti TV ir radijo laidose, nuolat informuoti visuomenę apie kasdienę savo veiklą. Buvo aptartas ir atstovų spaudai teismuose klausimas, sutarta skatinti tokių pareigybių steigimą ir veiklos suaktyvinimą.

Lietuvos Respublikos teisėjų asociacija

LR Teisėjų asociacijos valdybos posėdis

2007-04-20
Panevėžys

Šių metų balandžio 20 d. Panevėžyje įvyko išvažiuojamasis Teisėjų asociacijos valdybos posėdis. Jame dalyvavo 13 valdybos narių: R.Gadliauskas, A.Gailiūnas, K.Gudynas, R.Gudžiūnienė, B.Kalainis, G.Kaulakis, D.Kazlauskienė, A.Maškevičienė, A.Milinis, V.Milius, L.Misiūnas, V.Stankevičius, T.Šeškauskas. 
Į valdybos posėdžio darbotvarkę įtraukti aktualūs klausimai: LR Teisėjų asociacijos interneto svetainės ( www.lrta.lt ) priežiūra ir atnaujinimas, reakcija į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo sprendimus dėl teisėjų darbo užmokesčio, informacija apie nario mokesčio surinkimą ir dabartinį narių skaičių, atstovų teismuose ryšiams su Teisėjų asociacijos valdyba išrinkimas, pasiruošimas renginiui Dubingiuose.
Posėdžio metu išsakytas nepasitenkinimas. Daugelis teisėjų nusiskundžia, jog informacija labai lėtai atnaujinama, nėra galimybės operatyviai sužinoti naujienas, išsakyti savo pastabas ir pasiūlymus. Reikėtų apsvarstyti, ar Teisėjų asociacijos internetinį puslapį paliekame tokį, koks jis yra dabar, ar keičiame viską iš esmės. Valdybos narių nuomone, bent jau Teisėjų asociacijos internetinio puslapio skiltis „Naujienos“ turėtų būti atnaujinama reguliariai, pavyzdžiui, kartą per dvi savaites. Taip pat po kiekvieno valdybos posėdžio reikėtų informuoti teisėjus, kas juose buvo svarstyta, nes teisėjai – asociacijos nariai pasigenda naujienų. Taip pat teisėjus reikėtų informuoti ir apie teismų įstatymo pataisas, apie teisėjų socialines garantijas, bei atlyginimų sureguliavimo klausimus. Be to kokių veiksmų imasi asociacijos valdyba spręsdama šiuos visiems teisėjams aktualius klausimus.
Išsakytai nuomonei pritarė ir kiti valdybos nariai. Visą Teisėjų asociacijos internetinį puslapį keisti iš esmės nėra būtina, pakanka atnaujinti puslapyje patalpinamą informaciją.
Antruoju klausimu – reakcija į Lietuvos Aukščiausiojo Teismo ir Lietuvos Vyriausiojo administracinio teismo sprendimus dėl teisėjų darbo užmokesčio – pasisakė posėdžio pirmininkas V.Milius. Pasigirsta priekaištų, jog Teisėjų asociacija nesidomi ir nieko nedaro, kad būtų išspręstas 1999 m. sumažintų teisėjų atlyginimų grąžinimo klausimas. Tačiau jau septynerius metus Teisėjų asociacijos valdyba kovoja dėl teisėjų atlyginimų sureguliavimo įstatyminiu lygiu bei dėl teisėjams palankesnių socialinių garantijų.
Konstitucinis Teismas yra pasakęs, kad vienintelė teisėjų atlyginimo mažinimo galimybė 1999 m. galėjo būti pablogėjusi ekonominė padėtis valstybėje. Taip pat pasakyta, kad negali būti diskriminacijos – jei mažinama, tai ne tik teisėjams, bet ir visoms kitoms valstybės tarnautojų kategorijoms. 
Šiuo metu teismai, kuriuose nagrinėjamos bylos dėl teisėjų atlyginimų, kreipėsi į LR Vyriausybę su prašymu pateikti pagrįstą atsakymą apie tuo metu Lietuvoje buvusią ekonominę padėtį, ar ji tikrai buvo bloga, bei pasakyti, ar ši bloga padėtis tęsiasi ir dabar. LR Vyriausybė savo atsakymą turi pateikti iki šių metų balandžio 28 d. 
Taip pat LR Teisėjų asociacijos valdybos atstovai šių metų balandžio 19 d. buvo susitikę su LR Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininku J.Sabatausku. Susitikime diskutuota dėl naujų Teismų įstatymo pataisų. Valdybos nariai reikalavo naujame įstatyme įtvirtinti daugiau socialinių garantijų teisėjams (darbo stažas, atostogos, garantijos ligos atveju ir kt.), taip pat sureguliuoti teisėjų atlyginimo klausimą. J.Sabatauskas pažadėjo, kad svarstant naujas Teismų įstatymo pataisas, prie šių klausimų dar bus grįžtama. Taip pat pažymėtina, kad naujame teismų įstatymo projekte siūlomas naujas institutas – kandidatai į teisėjus.
Taigi, LR Teisėjų asociacija stengiasi, kad dar kartą būtų svarstomas sumažintų teisėjų atlyginimų grąžinimo klausimas neteismine tvarka. Siekiama išvengti nereikalingo teisėjų ir vykdomosios valdžios supriešinimo, naujų teismų procesų, galinčių persikelti į Europos Žmogaus Teisių Teismą.
Asociacijos iždininkė D.Kazlauskienė pateikė informaciją apie šiemet surinktą nario mokestį. Nario mokestį jau susimokėjo beveik visi teismai. Taigi šiuo metu LR Teisėjų asociacijos nariais yra 601 teisėjas. Tai reiškia, jog LR Teisėjų asociacija vienija apie 82 procentus visų Lietuvos teismuose dirbančių teisėjų. Asociacija iš nario mokesčio šiemet surinko 30050 Lt. Į Teisėjų asociaciją nuolat yra priimami nauji nariai, susimokėję 50 litų nario mokestį.
Posėdžio metu iškelta idėja kiekviename teisme išsirinkti po vieną teisėją – asociacijos narį, kuris  palaikytų ryšius su asociacijos valdyba, akumuliuotų ir perduotų pageidavimus, platintų asociacijos informaciją. Teisėjų asociacijai nebereikėtų perdavinėti informacijos atskirai kiekvienam nariui, o būtų pareiga informuoti tik nuo kiekvieno teismo deleguotą asmenį.
Valdyba nutarė parengti raštą, kuriuo teismai bus raginami iki šių metų birželio 1 d. išrinkti po vieną asmenį iš kiekvieno teismo, kuris būtų atsakingas už Teisėjų asociacijos perduodamos informacijos išplatinimą savo teisme.
Pasisakė teisėjų sporto šventės Dubingiuose organizacinio komiteto pirmininkas A.Milinis. Pasirengimas šventei vyksta sklandžiai. Šiuo metu šventėje jau užsiregistravo dalyvauti 110 teisėjų su šeimos nariais, iš viso 238 asmenys. Galutinė dalyvių registracija vyksta iki šių metų gegužės 4 d. Valdybos narys A.Milinis paprašė kitų valdybos narių iki šių metų gegužės 4 d. pateikti pasiūlymus dėl renginio darbotvarkės, taip pat kokias rungtis galėtume įtraukti į renginio programą. Gegužės pabaigoje organizacinis šventės komitetas planuoja turėti galutinę renginio darbotvarkę ir ją išsiuntinėti dalyviams.  
Pažymėta, kad šiemet į šią tradicinę teisėjų sporto šventę LR Teisėjų asociacija pakvietė dalyvauti kolegas iš Latvijos ir Juodkalnijos. Renginyje tikrai dalyvaus juodkalniečiai, o iš latvių atsakymo dar laukiama. Taigi viena iš programos dalių bus tarptautinės krepšinio varžybos.
Išsprendus į darbotvarkę įtrauktus klausimus buvo diskutuojama kitomis svarstytinomis temomis. 
Valdybos narys T.Šeškauskas pristatė Vilniaus apygardos teismo teisėjo V.Dovidaičio idėją suorganizuoti mini futbolo turnyrą su kolegomis iš Baltarusijos. Varžybas planuojama surengti šių metų gegužės 19 d. Švenčionėliuose. Jose susirungtų Baltarusijos Aukščiausiojo Arbitražinio teismo, Lietuvos teisėjų padėjėjų asociacijos bei Lietuvos teisėjų asociacijos komandos. Renginio organizatoriai prašo LR Teisėjų asociacijos paramos – 2500 Lt. Pinigai bus panaudoti stadiono nuomai, svečių apgyvendinimui ir komandų aprangai.
Valdyba vienbalsiai pritarė paremti teisėjų futbolo varžybas ir skirti 2500 Lt. Taip pat nuspręsta sudaryti renginio organizacinį komitetą, į kurį išrinkti: T.Šeškauską, V.Stankevičių ir V.Dovidaitį.
Kitu klausimu pasisakė valdybos narys B.Kalainis. Praeitame valdybos posėdyje buvo tvirtinamas LR Teisėjų asociacijos 2007 m. veiklos planas, į kurį buvo įtraukti ir kultūriniai bei sporto renginiai atskirose apygardose. Valdybos nariai nutarė skatinti ir paremti tokius apygardų organizuojamus renginius. Šiuo metu Šiaulių apygardos teismas organizuoja tokio pobūdžio šventę. Numatoma renginio data – šių metų gegužės 26 d. Valdybos narys B.Kalainis pristatė renginio programą bei sąmatą. Valdyba vienbalsiai nutarė paremti šį renginį ir iš Asociacijos biudžeto skirti 1200 Lt.
Posėdžio pirmininkas V.Milius perskaitė kvietimą dalyvauti kasmet rengiamame Tarptautinės Teisėjų Asociacijos suvažiavime, kuris šiemet įvyks Tronheime (Norvegija). Pažymėtina, kad kviečiami dalyvauti 4 atstovai iš Lietuvos. 
Valdyba į šį renginį nutarė deleguoti V.Milių ir apmokėti visas jo kelionės bei apgyvendinimo Norvegijoje išlaidas. Asociacija taip pat privalo apmokėti Europos Teisėjų Asociacijos pirmininko V.Valančiaus kelionės ir apgyvendinimo išlaidas.
Kadangi iš Lietuvos kviečiami atvykti yra 4 atstovai, posėdyje nutarta į minėtą suvažiavimą deleguoti A.Milinį ir B.Kalainį, kurie sutinka į šį renginį vykti savo lėšomis.
Po valdybos posėdžio Panevėžio apygardos teisme buvo surengtas LR Teisėjų asociacijos valdybos susitikimas su žiniasklaidos atstovais bei susitikimas su Panevėžio apygardos teritorijoje dirbančiais teisėjais. Susitikimo su teisėjais metu buvo skaitomi pranešimai: „Tarptautinio baudžiamojo teismo veikla“ (T.Šeškauskas), „Europos Teisėjų Asociacijos suvažiavimas Valensijoje, Ispanija“ (V.Milius) bei „LR Teisėjų asociacijos renginiai“ (A.Milinis).
Po to surengti pietūs ir neformalus bendravimas kavinėje.

Lietuvos Respublikos teisėjų asociacija

Europos Teisėjų Asociacijos suvažiavimas

2007 m. kovo 30-31 d. Valensijoje (Ispanija) įvyko Europos Teisėjų Asociacijos kasmetinis suvažiavimas, kuriam pirmininkavo dabartinis šios asociacijos vadovas Vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas Virgilijus Valančius. Suvažiavimo dalyvius pasveikino Tarptautinės Teisėjų Asociacijos prezidentė Maja Tratnik (Slovėnija). Lietuvai atstovavo Lietuvos Respublikos teisėjų asociacijos pirmininkas Vytas Milius.
Šio forumo metu aptarta padėtis Europos Teisėjų Asociacijos valstybėse narėse, išklausyta Gruzijos ir Moldavijos teisėjų asociacijų atstovų informacija apie padėtį šiose valstybėse, kuriose dėl finansinių ir organizacinių sunkumų asociacijų veikla nėra aktyvi.
Vengrijos ir Izraelio Teisėjų asociacijų pirmininkai informavo apie sudėtingus teismų ir žiniasklaidos santykius. Daugiau komplikuota padėtis Vengrijoje. Nors konstitucija, kiti įstatymai pabrėžia, kad teisėjai nagrinėdami bylas yra nepriklausomi, politikai ir žiniasklaida išsako kritiką ir nepamatuotą nuomonę apie teismus, teisėjus ir jų darbą. Dėl šios priežasties nepasitikėjimas teismais, beje kaip ir Lietuvoje, yra didžiulis. Nacionalinė teismų taryba, teismų pirmininkai yra kritikuojami dėl visų teismų ir teisėjų daromų klaidų. Europos Teisėjų asociacija sudarė darbo grupę, kuri turi paruošti pranešimą apie situaciją Vengrijoje ir atitinkamą nutarimo projektą, kuriuos Europos teisėjų asociacija galėtų aptarti kitame susirinkime, kuris įvyks 2007 m. rugsėjo 23 – 27 dienomis Norvegijoje. 
Buvo nagrinėjamas ir kitas Vengrijos atstovo pateiktas klausimas dėl teisėjų gaunamų pensijų, kurių dydis tesudaro 30 proc. teisėjo gaunamo atlyginimo. Priimtoje rezoliucijoje Europos Teisėjų asociacija atkreipė Vengrijos vyriausybės dėmesį, kad teisėjų pensijų mokėjimo sistema neatitinka įsipareigojimų, kurie yra numatyti bei patvirtinti tarptautiniuose dokumentuose. 
Europos Teisėjų Asociacijos susitikime Vilniuje 2006 m. gegužės 20 d. buvo priimta rezoliucija dėl padėties Prancūzijoje, kur įstatymų leidžiamoji ir vykdomoji valdžia bandė riboti teisminės valdžios galias, t. y. sumažinti teisėjų skaičių Aukštojoje teismų taryboje, inicijuoti drausminę atsakomybę teisėjams už konkrečias bylas, atlikti tyrimą teisėjo išnagrinėtose bylose.
Valensijoje įvykusio suvažiavimo metu Prancūzijos atstovas su pasitenkinimu pažymėjo, kad dėka minėtos rezoliucijos Prancūzijos Teisingumo Ministras atsisakė pretenzijų reformuoti Teismų tarybą, o konstitucinė Taryba 2007 m. kovo 1 d. pripažino antikonstituciniu įstatymo nuostatas dėl teisėjų drausminės atsakomybės įžvelgiama valstybės valdžių atskyrimo ir teismų nepriklausomumo principų pažeidimus.

Europos Teisėjų Konsultacinės Tarybos 
plenarinis suvažiavimas

2006 m. lapkričio 9-10 d. Strasbūre vyko Europos Teisėjų Konsultacinės Tarybos (CCJE) plenarinis suvažiavimas. Lietuvai suvažiavime atstovavo Lietuvos vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas Virgilijus Valančius. 

Europos Teisėjų Konsultacinė Taryba yra Europos Tarybos patariamoji institucija dėl klausimų, susijusių su teismų nepriklausomumu, nešališkumu ir kompetencija.

Suvažiavimo metu Europos Teisėjų Konsultacinė Taryba:
1. priėmė Nuomonę Nr. (2006) 8 “Teisėjų vaidmuo ginant asmens teises ir užtikrinant teisinės valstybės principo įgyvendinimą kovos su terorizmu kontekste”;
2. priėmė Nuomonę Nr. (2006) 9 “Nacionalinių teisėjų vaidmuo, užtikrinant veiksmingą tarptautinės ir Europos teisės taikymą”;
3. priėmė „Ataskaitą, skirtą atkreipti Ministrų Komiteto dėmesį, dėl priemonių, kurių turėtų būti imamasi, siekiant užtikrinti tinkamą Europos Teisėjų Konsultacinės Tarybos priimtų nuomonių panaudojimą valstybėse narėse”; 
4. pritarė klausimynui dėl Teisėjų tarybų, siekiant parengti atitinkamą Nuomonę 2007 metais (CCJE (2006) 2), ir nurodė savo nariams parengti atsakymus į klausimyną, kiek tai reikalinga suderinus su nacionalinėmis Teisėjų tarybomis, bei pateikti juos Sekretoriatui iki 2007 m. sausio 15 d.; 
5. priėmė deklaraciją dėl projektuojamų įstatymų pakeitimų, susijusių su teisėjų statusu Rumunijoje;
6. išrinko Europos Teisėjų Konsultacinės Tarybos pirmininką, vicepirmininką, Biuro ir Darbo grupės narius 2007 metams; 
7. suteikė stebėtojo statusą Europos Teisėjų Mediacijos Grupei (GEMME) ir Europos Teisėjų Mokymo Tinklui (EJTN).

Pagrindiniai CCJE Nuomonės Nr. 8 “Teisėjų vaidmuo ginant asmens teises ir užtikrinant teisinės valstybės principo įgyvendinimą kovos su terorizmu kontekste” aspektai:
• Nors terorizmas, dėl išskirtinio jo keliamo pavojaus, sukuria ypatingą situaciją, pateisinančią laikinas ypatingas priemones, ribojančias kai kurias asmenų teises, tokios priemonės visais atvejais turi būti nustatytos įstatymu, būtinos ir proporcingos demokratinės visuomenės tikslams.
• Bylos, susijusios su terorizmu, neturi būti priskiriamos nagrinėti teismams su ypatingais įgaliojimais ar nagrinėjamos tokiomis sąlygomis, kurios pažeistų asmens teisę į tinkamą teismo procesą.
• Teismai visose tyrimo stadijose privalo užtikrinti, kad taikomi asmens teisių apribojimai bus tik tokie, kurie būtini siekiant apsaugoti visuomenės interesus; atmesti įrodymus, gautus kankinant ar panaudojant nežmonišką ar žmogaus orumą žeminantį elgesį, ir būti pasiruošę atsisakyti priimti kitus neteisėtai gautus įrodymus.
• Sulaikymo priemonės turi būti numatytos įstatymo ir kontroliuojamos teismo; teisėjai turi pripažinti neteisėtomis bet kurias sulaikymo priemones, kurios yra slaptos, neribotos laiko atžvilgiu, ar taikomos nesuteikiant galimybės asmeniui dalyvauti pagal įstatymus sudaryto teismo posėdyje; teisėjai taip pat privalo užtikrinti, kad sulaikyti asmenys nebus kankinami, su jais nebus žeminančiai ar nežmoniškai elgiamasi.
• Teisėjai privalo užtikrinti tinkamą pusiausvyrą tarp poreikio apsaugoti terorizmo aktų aukų bei liudytojų ir tokiais nusikaltimais kaltinamų asmenų teises. 
• Valstybės gali imtis administracinių priemonių, skirtų užkirsti kelią terorizmo aktams, tačiau tarp valstybės pareigos apsaugoti asmenis nuo terorizmo aktų ir pareigos apsaugoti asmenų pagrindines teises, konkrečiai, užtikrinant veiksmingą administracinių priemonių teisminę kontrolę, turi būti pasiekta tinkama pusiausvyra. 

Pagrindiniai Nuomonės Nr. 9 “Nacionalinių teisėjų vaidmuo, užtikrinant veiksmingą tarptautinės ir Europos teisės taikymą” aspektai:
• Siekdamos įvykdyti prisiimtus tarptautinius įsipareigojimus, valstybės turi imtis reikiamų priemonių, siekiant sudaryti sąlygas teisėjams tinkamai išmanyti tarptautinius ir Europos teisės aktus bei teismų praktiką;
• Tarptautinės ir Europos teisės studijos turi sudaryti universitetinių teisės studijų programų dalį; reikiamas tarptautinės ir Europos teisės išmanymas turėtų tapti viena iš sąlygų, keliamų pretendentams į teisėjus; 
• Tarptautinės ir Europos teisės mokymams turėtų būti skiriamas tinkamas dėmesys teisėjų įvadinio mokymo ir kvalifikacijos kėlimo programose; 
• Teisėjams turi būti prieinama informacija apie tarptautinius ir Europos teisės aktus bei tarptautinių ir Europos teismų praktiką; tokia informacija turi būti išsami, tinkamai sutvarkyta bei išaiškinta, greitai pasiekiama;
• Turi būti imamasi reikiamų priemonių, siekiant išmokyti teisėjus užsienio kalbų; be to, teismai turi turėti kokybiškas vertimo paslaugų tarnybas; 
• Turi būti skatinami tiesioginiai kontaktai ir dialogas tarp nacionalinių ir tarptautinių teismų, taip pat tarp atskirų valstybių teismų, konferencijų, seminarų, dvišalių susitikimų, vizitų, studijų programų forma. Į tokias programas turėtų būti įtraukiami visų teismo instancijų, ne tik aukščiausiųjų teismų, teisėjai; 
• Teisėjai, atlikdami teisės aiškintojų ir saugotojų vaidmenį, turi užtikrinti kad nacionaliniai įstatymai ir teismų praktika atitiktų tarptautinės ir Europos teisės reikalavimus, ypač Europos Žmogaus Teisių Teismo praktiką, atsižvelgti į Europos Tarybos rekomendacijas.

Visuotinis ataskaitinis – rinkiminis LR Teisėjų asociacijos narių susirinkimas

Pranešame, kad šių metų spalio 20 d. (penktadienį) pramogų ir verslo centre „Forum Palace“ Vilniuje vyks Visuotinis ataskaitinis – rinkiminis LR Teisėjų asociacijos narių susirinkimas. Pažymėtina, kad susirinkimo metu bus renkama nauja LR Teisėjų asociacijos valdyba ir pirmininkas, todėl visus asociacijos narius kviečiame dalyvauti.

Darbotvarkė 

9.00 – 10.00Teisėjų asociacijos narių registracija
10.00 – 10.05Atidarymas
Posėdžio pirmininko ir sekretoriaus rinkimas
10.05 – 10.30Teisėjų asociacijos valdybos veiklos ataskaita
10.30 – 10.45Revizinės komisijos ataskaita
10.45 – 11.15Diskusijos
11.15 – 11.30Revizinės komisijos rinkimai
11.30 – 12.00Kandidatų į Asociacijos valdybą iškėlimas
Kandidatų pasisakymai
Balsavimo komisijos rinkimai
12.00 – 13.00Kava ir sumuštiniai
13.00 – 14.00Asociacijos valdybos narių rinkimas
Balsų skaičiavimas
Balsavimo rezultatų paskelbimas, jų patvirtinimas
Asociacijos pirmininko rinkimas
14.00Visuotinio ataskaitinio – rinkiminio susirinkimo uždarymas

 Lietuvos Respublikos teisėjų asociacija

Tarptautinės Teisėjų Asociacijos suvažiavimas Vengrijoje

2006-10-03
Vilnius

Šių metų rugsėjo 28 – spalio 2 dienomis Siofoko mieste (Vengrijoje) vyko 49-tasis Tarptautinės Teisėjų Asociacijos (IAJ-UJM) suvažiavimas. Lietuvai šiame suvažiavime atstovavo Lietuvos Respublikos teisėjų asociacijos pirmininkas, Vyriausiojo administracinio teismo pirmininkas Virgilijus Valančius, asociacijos valdybos nariai Kauno ir Šiaulių apygardų teismų vadovai Albertas Milinis ir Boleslovas Kalainis bei Apeliacinio teismo pirmininkas Vytas Milius.

Tarptautinė Teisėjų Asociacija, įkurta 1953 metais, šiuo metu vienija 69 nares – įvairių valstybių nacionalines teisėjų asociacijas. Jos susiskirsčiusios į keturias regionines Tarptautinės Teisėjų Asociacijos grupes – Iberoamerikos grupę (14 valstybių), Afrikos grupę (12 valstybių), Azijos, Šiaurės Amerikos ir Okeanijos grupę (9 valstybės) ir Europos Teisėjų Asociaciją (38 valstybės).

Lietuvos Respublikos teisėjų asociacija Tarptautinės Teisėjų Asociacijos nare yra nuo 1997 metų, ji taip pat priklauso ir didžiausiai regioninei Tarptautinės Teisėjų Asociacijos grupei – Europos Teisėjų Asociacijai.

Kaip įprasta, 49-tojo Tarptautinės Teisėjų Asociacijos suvažiavimo metu vyko darbas keturiose nuolatinėse Studijų Komisijose. Buvo diskutuojama šiomis temomis: kaip teisėjų skyrimas ir vertinimas (kiekybinis  ir kokybinis) gali būti suderinamas su teismų ir teisėjų nepriklausomumo principu (Pirmoji komisija), kokios teisinės taisyklės, susijusios su giminyste, paveldėjimu, ir abipusio išlaikymo pareigomis, turėtų būti taikomos kartu gyvenančioms nesusituokusioms poroms (Antroji komisija), kaip valstybių baudžiamosios teisės sistemose traktuojami psichiškai nesveiki ar psichinę negalią turintys asmenys (Trečioji komisija), ar reikalingi specializuoti darbo teismai (Ketvirtoji komisija).

Suvažiavimo metu taip pat vyko Tarptautinės Teisėjų Asociacijos bei jos regioninių grupių vadovybės rinkimai. Tarptautinės Teisėjų Asociacijos prezidente išrinkta Maja Tratnik (Slovėnija), iki šiol vadovavusi Europos Teisėjų Asociacijai ir užėmusi Tarptautinės Teisėjų Asociacijos viceprezidentės pareigas.

Lietuvos Respublikos teisėjų asociacijos pirmininkas Virgilijus Valančius Jungtinės Karalystės atstovų siūlymu slapto balsavimo metu išrinktas Europos Teisėjų Asociacijos prezidentu ir Tarptautinės Teisėjų Asociacijos viceprezidentu (Austrijos teisėjų delegacijos siūlymu).

IAJ-UIM vadovybę sudaro prezidentas ir šeši viceprezidentai. Tarptautinės Teisėjų Asociacijos viceprezidentais taip pat išrinkti Jose Maria Bento Company (Ispanija, Europos Teisėjų Asociacija, Iberoamerikos regioninė grupė), Fatoumata Diakite (Dramblio KauloKranto Respublika, Afrikos regioninė grupė), Joanna Seybert (JAV, Šiaurės Amerikos ir Okeanijos regioninė grupė), p. Bjorn Solbakken (Norvegija, Europos Teisėjų Asociacija) ir Guinter Spode (Brazilija, Iberoamerikos regioninė grupė).

Lietuvos Respublikos teisėjų asociacija

Lietuvoje posėdžiavo Europos teisėjai

2006-05-22
Vilnius

Savaitgalį, gegužės 18-20 dienomis, Vilniuje įvyko Europos Teisėjų Asociacijos metinis suvažiavimas, kuriam pirmininkavo šios asociacijos vadovė Maja Tratnik (Slovėnija). Forumo dalyvius pasveikino Tarptautinės Teisėjų Asociacijos prezidentas Dr. Sidnei Beneti (Brazilija), bei Tarptautinės Teisėjų Asociacijos garbės prezidentas Dr. Ernst Markel (Austrija).

Į renginį atvyko virš 50 teisėjų asociacijų atstovų iš 31 Europos valstybės. Lietuvos teisėjų asociaciją atstovavo jos pirmininkas Dr. Virgilijus Valančius.

Vilniaus Universitete teisėjų suvažiavimas pradėtas pranešimu „Lietuvos teismų reforma: visuomenės požiūris“, kuriame savo mintimis dalijosi Lietuvos Žmogaus Teisių Stebėjimo Instituto direktorius Henrikas Mickevičius. Pranešimas sukėlė aktyvias diskusijas.

Europos Teisėjų Asociacijos suvažiavimo metu aptarta padėtis Europos Teisėjų Asociacijos valstybėse narėse, iškeltos visiems teisėjams aktualios problemos, ieškota jų sprendimo būdų. Pasikeista nuomonėmis dėl Europos Teisėjų Asociacijos veiklos tobulinimo būdų. Kongreso delegatai išklausė pranešimų apie teisėjų padėtį Gruzijoje, Moldovoje, Ispanijoje, Maltoje, Olandijoje, Prancūzijoje, kitose valstybėse. Europos Teisėjų Asociacijos prezidentė M. Tratnik pabrėžė, kad „teisėjų nepriklausomumo tema išlieka viena aktualiausių daugelyje Europos valstybių“.

Suvažiavimo metu priimtos trys rezoliucijos. Vienoje jų kritiškai vertinami bandymai kai kuriose valstybėse teisėjų atlyginimą sieti su kiekybės kriterijumi, t.y. išnagrinėtų bylų skaičiumi. Akcentuota, kad teisingumo vykdymo procese kiekybės kriterijus nėra objektyvus. Reaguodami į siūlomus teisinio reguliavimo pokyčius Prancūzijoje, forumo dalyviai atkreipė dėmesį, kad siekis didinti politikų įtaką teismų savivaldos institucijose gali pažeisti teismų nepriklausomumą. Taip pat konstatuota, kad bet kokie bandymai reikalauti, kad teisėjas aiškintųsi parlamentinėms komisijoms dėl išnagrinėtos bylos tiesiogiai pažeidžia teisėjo nepriklausomumą ir yra netoleruotini.

Tokio lygio kongresas Lietuvoje surengtas pirmą kartą. „Europos Teisėjų Asociacijos suvažiavimo surengimas Lietuvoje –  ne tik garbė ir pasitikėjimas Lietuvos teisėjų asociacija, bet ir didžiulis mūsų valstybės pripažinimas“, pažymėjo Lietuvos teisėjų asociacijos pirmininkas V.Valančius. Lietuvos teisėjų asociacija priimta į  Europos Teisėjų Asociaciją 1997 metais.

Europos Teisėjų Asociacija susitikimo Vilniuje 2006 m. gegužės 20 d. metu vienbalsiai priėmė šią rezoliuciją

1. Šiuo metu visuotinai pripažįstama, kad valstybės valdžių atskyrimo ir teismų nepriklausomumo principai yra būtina sąlyga siekiant apsaugoti asmenų teises.

2. Taip pat plačiai pripažįstama, kad šie principai gali būti įgyvendinami įsteigiant nepriklausomą Aukštąją Teisėjų Tarybą ar analogišką instituciją, kurios daugumą narių rinktų teisėjai.

3. Prancūzijoje šie principai buvo įgyvendinti nustatant, kad Conseil Supérieur de la Magistrature (C.S.M.) nariai yra renkami visų teisėjų ir prokurorų.

4. ETA atkreipia dėmesį į tai, kad Prancūzijoje siekiama pakeisti C.S.M. sudėtį, sudarant prielaidas ženkliai padidinti politinės valdžios skiriamų C.S.M. narių skaičių, ir tokiu būdu suardant esamą galių pusiausvyrą.

5. ETA reiškia didžiulį susirūpinimą tokiais pakeitimais. Teisėjų Tarybai ar analogiškai institucijai privalo būti suteikiamas aukštas nepriklausomumo ar autonomijos nuo politinės ar kitokios valdžios lygis, priešingu atveju išlieka pavojus, kad teismų nepriklausomumas nebus užtikrintas ir sumažės visuomenės pasitikėjimas teismine valdžia.

Vilnius, gegužės 20 d.

Europos Teisėjų Asociacija susitikimo Vilniuje 2006 m. gegužės 20 d. metu vienbalsiai priėmė šią rezoliuciją

Europos Teisėjų Asociacijai didelį nerimą kelia kai kuriose jurisdikcijose egzistuojanti praktika, pagal kurią teisėjams mokamo atlyginimo dalį sudaro savarankiškas elementas – priemoka už darbo krūvį.

Asociacijos nuomone, tokia praktika netoleruotina dėl daugelio priežasčių. Ji nesuderinama su Europos standartais ir kelia realią grėsmę teisėjų nepriklausomumui.

Pirma, kriterijai, pagal kuriuos vertinama konkretaus teisėjo teisė gauti priemoką už darbo krūvį, nėra objektyvūs ir skaidrūs.

Antra, tokia praktika sukuria prielaidas teikti didesnę reikšmę kiekybei, o ne kokybei. Produktyvumo kriterijai, pagrįsti kaštais ir sparta, negali būti taikomi specifinei jurisdikcinei teisėjų veiklai. Teismo sprendimų kokybė priklauso nuo teisėjų sugebėjimo vykdyti teisingumą individualiose bylose, o ne nuo teismų sprendimų, kuriuos jie gali priimti per tam tikrą laikotarpį, skaičiaus. Teisėjų atlyginimų priklausomybė nuo taip vadinamų “efektyvumo” kriterijų (tokių kaip laikas ir kaštai) kelia pavojų, kad sumažės teisingumo vykdymo kokybė: ji bus aukojama ant kiekybės aukuro.

Atsižvelgdama į tai, Europos Teisėjų Asociacija griežtai nepritaria principui, kad teisėjams mokamo atlyginimo dalį turėtų sudaryti priemoka už darbo krūvį.

Vilnius, gegužės 20 d.

Europos Teisėjų Asociacija susitikimo Vilniuje 2006 m. gegužės 20 d. metu vienbalsiai priėmė šią rezoliuciją

ETA su nerimu pastebi kai kuriose Europos valstybėse egzistuojančią tendenciją, kai įstatymų leidžiamosios ar vykdomosios valdžios atstovai (a) reikalauja, kad teisėjai viešai atsiskaitytų dėl jų konkrečiose bylose priimtų sprendimų, kitokiu būdu nei tai jau buvo padaryta vykdant teisėjo pareigas ir (b) reikalauja, kad teisėjams būtų pradėta drausminės atsakomybės procedūra dėl jų konkrečiose bylose priimtų sprendimų.

ETA primygtinai siūlo visiems suinteresuotiems asmenims atkreipti dėmesį į tai, kad:

a) Bet koks įstatymų leidžiamosios ar vykdomosios valdžios mėginimas tirti konkretaus teisėjo priimtus sprendimus, arba konkrečiose bylose priimtų sprendimų motyvus, yra neteisėtas kišimasis į teismo procesą ir tiesioginė grėsmė teismų nepriklausomumui;

b) Bet koks įstatymų leidžiamosios ar vykdomosios valdžios bandymas pradėti drausminės atsakomybės procedūrą teisėjui dėl jo konkrečioje byloje priimto sprendimo ar šio sprendimo motyvų, yra neteisėtas kišimasis į teismo procesą, kelia tiesioginę grėsmę teismų nepriklausomumui ir prieštarauja principui, pagal kurį teisėjų drausminės atsakomybės procedūra turi būti kontroliuojama teisminės valdžios.

Vilnius, gegužės 20 d.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *